Z wizytą w Busko Zdrój

Busko Zdrój to przepiękne miasto uzdrowiskowe w Polsce, które każdego roku przyciąga setki turystów i kuracjuszy. Położone w województwie świętokrzyskim jest stolicą powiatu buskiego. Prawa miejskie otrzymało już w 1287 roku. Co warto zobaczyć? Jakie problemy zdrowotne są leczone w mieście?

Zabytki miasta

Warto odwiedzić Kościół po wezwaniem Św. Leonarda, drewnianą świątynie z pięknym ołtarzem głównym i figurą św. Leonarda. Busko Zdrój szczyci się Ponorbertańskim Zespołem Klasztornym, który możemy podziwiać będąc w okolicy rynku miasta. Kaplica Św. Anny to miejsce szczególne nie tylko dla turystów. To tutaj odbywają się śluby. Sceneria kościoła zachwyca i przyciąga młode pary. Budynkiem, który każdy turysta powinien zobaczyć jest Sanatorium Marconi. Pijalnia wód, sala koncertowa, posągi Orfeusza i Eurydyki są wizytówką tego miejsca. Wokół rozpościera się Park Zdrojowy, odwiedzany przez grupy wypoczywających kuracjuszy.  

Park zdrojowy

Park ma powierzchnię około 16 hektarów a jego właścicielem jest miasto Busko Zdrój. Ignacy Hanusz, znamienity ogrodnik, zaprojektował i nadzorował tworzenie tego ogromnego założenia. Na terenie parku znajdują się Łazienki, muszla koncertowa, restauracja i Kaplica Św, Anny. Dzieci miło spędzą czas na placu zabaw a sportowcy na kortach tenisowych. Uwagę przyciąga Aleja Gwiazd związana z  muzyką klasyczną. Warto wspomnieć o roślinności parku. Znajduje się tam około 4500 drzew, których wiek zadziwia. Najstarsze z nich mają powyżej 110 lat. 

Uzdrowisko

Ponieważ tereny miasta wykazują wiele właściwości leczniczych, Busko Zdrój nadano prawa uzdrowiska. Wielu ludzi udaje się do sanatorium po przebytych urazach ortopedycznych, z problemami układu nerwowego, osteoporozą czy chorobami skóry. Również kłopoty z ciśnieniem, choroby kardiologiczne i reumatologiczne są objęte ofertą uzdrowiska. Wśród stosowanych środków terapeutycznych można wyróżnić: wody siarczkowe, solanki jodkowo-bromkowe lub borowinę. Leczenie wspiera oczywiście szereg zabiegów fizjoterapeutycznych. Skorzystać z dobrodziejstw uzdrowiska mogą zarówno dzieci, jak i dorośli. 

Busko Zdrój to wyjątkowo ciekawa miejscowość, której atrakcje zainteresują każdego turystę a szeroka oferta uzdrowiska zapewni szybki powrót do zdrowia pod okiem specjalistów.